blog,Dachy

COOL-R – płynna powłoka hydroizolacyjna obniżająca temperaturę wewnątrz budynku, redukująca zużycie energii i wydłużająca żywotność pokrycia dachu

4 minut 03.11.2022

Ogromną zaletą obiektów wielkopowierzchniowych o płaskim dachu jest możliwość zamontowania na nich instalacji fotowoltaicznych, które pozwalają przedsiębiorstwom uniezależnić się od warunków i cen dyktowanych przez zewnętrznych dostawców energii. Warto jednak pamiętać, że duży dach może być źródłem dużych problemów. Nieodpowiednio zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych może zagrażać bezpieczeństwu ludzi i mienia znajdującego się wewnątrz budynku. Z drugiej strony poddawany działaniu promieni słonecznych bardzo łatwo się nagrzewa, a ciepło przenikające do budynku wpływa na wzrost temperatury wewnątrz obiektu. Odpowiedzią na oba problemy jest innowacyjna technologia COOL-R, stworzona przez Grupę Selena.

Czym jest COOL-R?

COOL-R to nazwa płynnej powłoki hydroizolacyjnej, której sekret efektywności tkwi w dwóch parametrach. Pierwszym z nich jest refleksyjność, która sprawia, że powłoka ma zdolność odbijania nawet 86% promieni słonecznych, zmniejszając obciążenia termiczne dachu. Drugim z nich jest wysoka emisyjność na poziomie 0,85, czyli zdolność do oddawania ciepła. Dzięki temu wpływ na nagrzewanie dachu – zarówno przez promienie słoneczne, jak i urządzenia oddające ciepło w środku budynku – zostaje znacząco zredukowany.

Mniej zużytej energii

Zmieniający się klimat i ekstremalne warunki pogodowe odczuwamy głównie latem, gdy coraz częściej mamy do czynienia ze skrajnie wysokimi temperaturami. Aby podnieść komfort przebywania w pomieszczeniach, a w przypadku zakładów pracy spełnić również wymogi określone w przepisach, konieczne jest stosowanie urządzeń chłodzących, generujących dodatkowe koszty dla przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę konieczność schłodzenia dużej powierzchni i gwałtownie rosnące ceny energii, wydatek ten staje się istotnym obciążeniem dla budżetu firmy.

Zastosowanie technologii COOL-R pozwala obniżyć temperaturę wewnątrz budynku nawet o 10 stopni, a tym samym zmniejszyć zużycie energii wykorzystywanej przez urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne nawet do 25% rocznie.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej warto dodać, że moduły PV wbrew pozorom nie osiągają najwyższej wydajności w miesiącach letnich, kiedy słonecznych, gorących dni jest najwięcej. Nagrzane powietrze wokół urządzeń zamontowanych na dachu budynku wpływa negatywnie na efektywność modułów, dlatego warto zadbać o zmniejszenie temperatury tzw. „piątej elewacji”.

Dodatkowo zastosowanie powłoki COOL-R zwiększa wydajność modułów bifacjalnych, cieszących się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli i zarządców obiektów wielkopowierzchniowych. Tym samym COOL-R pozwala nie tylko zredukować ilość energii elektrycznej przeznaczonej na chłodzenie czy klimatyzację, ale maksymalnie zwiększyć efektywność fotowoltaiki, co w konsekwencji przekłada się na finanse przedsiębiorstwa.

Zabezpieczenie nie tylko przed temperaturą

Inwestycja w technologię COOL-R generuje oszczędności wynikające z obniżenia temperatury wewnątrz budynku, ale nie tylko. Zastopowanie powłoki konserwuje i zabezpiecza dach na długie lata. Wysoka temperatura i skrajne warunki atmosferyczne sprawiają, że powierzchnia dachu ulega szybkiej degradacji, czego skutkiem jest m.in. rozszczelnienie pokrycia, z kolei przedostawanie się wody opadowej do budynku wiąże się z poważnym ryzykiem uszkodzenia znajdujących się w nim maszyn i urządzeń. Bezszwowa i szczelna powłoka COOL-R zabezpiecza dach przed negatywnym oddziaływaniem słońca i temperatury, wydłużając jego żywotność nawet o 15 lat, a właściwości hydroizolacyjne stanowią skuteczne zabezpieczenie przed opadami deszczu. Rozwiązanie można stosować m.in. na papach bitumicznych wierzchniego krycia, membranach PCV, powierzchniach blaszanych (w tym na pokrytych rdzą), płytach warstwowych) oraz na betonie.

Efektywność potwierdzona w budynkach o różnych funkcjonalnościach

Wyjątkowe właściwości płynnej powłoki izolacyjnej COOL-R zostały potwierdzone w wielu realizacjach w Polsce i na świecie. Zastosowano ją w różnego typu obiektach, charakteryzujących się odmiennymi funkcjami i potrzebami. Przykładem może być jedno z centrów handlowych we Wrocławiu. Głównym problemem było nagrzewanie się wnętrza galerii. Na 7-letni dach o powierzchni 2700 m2, pokryty papą w dwóch warstwach na wełnie mineralnej, zaaplikowano powłokę COOL-R Waterproofing Coating. Efektem było znaczące obniżenie temperatury, mniejsze wydatki na klimatyzację, większy komfort pracy pracowników oraz zabezpieczenie hydroizolacyjne. Na zastosowanie rozwiązania decydują się również właściciele budynków o niewielkiej powierzchni dachu. Przykładem jest Biurowiec MS Design w Pile. W budynku oprócz problemów z wysoką temperaturą wystąpiły liczne nieszczelności dachu. Aplikacja COOL-R Waterproofing Coating pozwoliła zabezpieczyć dach o powierzchni 340 m2 przed wodą, a temperatura wewnątrz spadła na tyle, że zarządca zdecydował się na całkowitą rezygnację z klimatyzacji.

Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o możliwościach zmniejszenia rachunków za energię elektryczną w Twoim biznesie!

Newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych rozwiązaniach i trendach w branży odnawialnych źródeł energii

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych rozwiązaniach i trendach w branży odnawialnych źródeł energii

    Administratorem danych jest Selena ESG Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. Strzegomskiej 2 - 4, 53-611 Wrocław. Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu przedstawienia oferty oraz realizowania naszych prawnie uzasadnionych interesów opisanych Polityce prywatności