blog,Fotowoltaika

Południe czy wschód-zachód – który kierunek będzie najefektywniejszy dla instalacji fotowoltaicznej?

3 minut 15.02.2022

Panele fotowoltaiczne ustawia się tak, by mogły wyprodukować jak najwięcej energii elektrycznej. To oczywiste. Nie jest to jednak jedyna zmienna, do której dostosowuje się kierunek ustawienia modułów. Ważne są również inne czynniki i to od nich zależy, który z najlepszych dla polskich warunków wariant zastosujemy: skierowanie na południe czy może orientację wschód-zachód.

Panele fotowoltaiczne skierowane na południe

Jeśli wziąć pod uwagę jedynie położenie względem słońca, to najlepiej sprawdzi się instalacja skierowana na południe. To naturalny i najbardziej optymalny wybór, biorąc pod uwagę położenie naszego kraju. W takim przypadku panele powinny zostać zamontowane pod kątem 10-25 stopni, dzięki czemu uzyskamy największą z możliwych wydajności. Panele ukierunkowane na południe stanowią ponadto świetne rozwiązanie dla zakładów, które pracują w trybie jednozmianowym, czyli w najbardziej efektywnych dla instalacji fotowoltaicznej godzinach.

To rozwiązanie ma również swoje wady. Ograniczenie do kierunku południowego zmniejsza liczbę modułów w planowanej instalacji. Większy kąt ich nachylenia skutkuje również wyższą niż w pozostałych przypadkach konstrukcją, co dodatkowo wiąże się z rzucanym przez nią dłuższym cieniem. Dodatkowo, aby moduły mogły pracować z najwyższą możliwym uzyskiem, należy zachować pomiędzy nimi odpowiednie odstępy. Dlatego w przypadku obiektów o niewielkiej powierzchni dachu to rozwiązanie może skutkować mniejszą liczbą zainstalowanych paneli, co w konsekwencji doprowadzi do niższej produkcji energii, a w skrajnych wypadkach okaże się nieopłacalne.

Podsumowując, zastosowanie instalacji na południe dobrze sprawdzi się w sytuacji, gdy powierzchnia dachu jest duża i nie ma konieczności jej maksymalnego wykorzystania na potrzeby fotowoltaiki, lub gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną, wyprodukowaną na potrzeby własne, nie wymuszają pełnego zagospodarowania dachu.

Instalacja fotowoltaiczna w orientacji wschód – zachód

Panele fotowoltaiczne ustawione w dwóch kierunkach – na wschód i na zachód – są mniej wydajne niż instalacja skierowana na południe (różnica wynosi około 10-13%), jednak to wciąż opłacalne rozwiązanie. Wybór takiej orientacji spowoduje, że moduły będą pracować nieco dłużej w ciągu dnia, od 8 do 9 godzin. To odpowiednie rozwiązanie dla zakładów, które funkcjonują na dwie zmiany lub na jedną wydłużoną.

Na korzyść tego rozwiązania przemawiają również kwestie optymalnego zagospodarowania dachu. Kąt nachylenia w orientacji wschód – zachód mieści się w granicach 10-15 stopni, dzięki czemu nie występuje problem cienia i konieczności zachowania większych odstępów. Dzięki temu na obiekcie można umiejscowić zdecydowanie większą liczbę paneli, nawet jeśli jest to mały dach, na którym instalacja skierowana na południe byłaby nieopłacalna.

Instalacja wschód – zachód jest optymalna w przypadku maksymalizacji wielkości instalacji fotowoltaicznej na dachu w celu ograniczenia ilości energii zakupionej. W tej konfiguracji największym ograniczeniem jest wielkość zapotrzebowania na energię w ciągu dnia. Idealnie dobrana instalacja maksymalnie oddaje do sieci ok 3-8 % wyprodukowanej energii.

Analizę zostaw ekspertom

Planując wydajną instalację fotowoltaiczną, dobrze przeanalizować każdy z czynników, wpływających na wybór kierunku ustawienia paneli. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że inwestycja będzie pracowała na siebie i przynosiła najlepsze korzyści. Dlatego warto skontaktować się ze specjalistami, którzy nie tylko przeanalizują parametry dachu, ale również sposób funkcjonowania danego obiektu i zużywania przez niego energii.

Sprawdź ofertę Selena ESG dla dachów wielkopowierzchniowych
Kontakt – SELENA ESG

Newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych rozwiązaniach i trendach w branży odnawialnych źródeł energii

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych rozwiązaniach i trendach w branży odnawialnych źródeł energii

    Administratorem danych jest Selena ESG Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. Strzegomskiej 2 - 4, 53-611 Wrocław. Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu przedstawienia oferty oraz realizowania naszych prawnie uzasadnionych interesów opisanych Polityce prywatności