Co zrobić, gdy wydajność klimatyzacji nie pozwala na osiągnięcie satysfakcjonującej temperatury lub też rachunki za prąd są nieakceptowalnie wysokie? Warto wtedy zająć się przyczyną nagrzewania budynku, a mianowicie dachem. Zastosowanie technologii COOL-R, która charakteryzuje się odpornością na działanie promieniowania UV i wysoką refleksyjnością, pozwala obniżyć temperaturę poszycia, a w konsekwencji zmniejszyć promieniowanie cieplne na pozostałe elementy budynku. Przekonał się o tym właściciel domu jednorodzinnego w Kielcach, dla którego w ciągu dwóch dni wykonaliśmy bezszwową i szczelną powłokę.
Gorące lato w budynkach może dawać się we znaki na dwa sposoby. Z jednej strony to kwestie związane z samopoczuciem przebywających w nim osób. By zachować komfort cieplny w pomieszczeniach temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza. Gdy jest ona wyższa, nasz stan psychofizyczny ulega pogorszeniu. Ponadto zbyt długie przebywanie w cieple może prowadzić do problemów zdrowotnych, m.in. związanych z układem oddechowym.
Drugim problemem są finanse. System klimatyzacyjny potrzebuje energii elektrycznej. W przypadku wyjątkowo gorących dni to zużycie musi być jeszcze większe. To samo w sobie jest kosztowne, a obecna sytuacja z rosnącymi cenami energii nie napawa optymizmem.
Droga do sukcesu – przebieg prac
Dom, w którym mieliśmy doprowadzić do obniżenia temperatury, posiada dach o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Pokryty jest papą ułożoną w układzie dwuwarstwowym z termoizolacją.
Papa to materiał szczególnie wrażliwy na promienie słoneczne i nagrzewanie się, jednak nie stanowi to przeszkody dla zastosowania technologii COOL-R i korzystania z właściwości tego rozwiązania – mówi Jarosław Szalpuk, Dyrektor Sprzedaży w Selenie ESG.
Prace rozpoczęliśmy od odpowiedniego przygotowania dachu, czyli uporządkowania, osuszenia i oczyszczenia go z wszelkich luźnych elementów. Dopiero po tym mogliśmy przystąpić do aplikacji dedykowanego podkładu – COOL-R PRIMER. To jednoskładnikowy akrylowy grunt wodny przeznaczony do pap asfaltowych, podłoży bitumicznych i cementowych, który uszczelnia nawierzchnię i przygotowuje ją do dalszych działań.
Aplikacja zajęła jedną godzinę, a po kolejnych czterech dach był już gotowy do dalszych prac. COOL-R nakłada się w dwóch warstwach – szarej oraz białej. Aplikację rozpoczęliśmy od COOL-R COATING GREY, a prace trwały dwie godziny. Następnego dnia nałożyliśmy COOL-R COATING WHITE – zajęło nam to ok. półtorej godziny. W przypadku tej realizacji do aplikacji produktów wybraliśmy metodę natryskową, choć można też robić to ręcznie z wykorzystaniem wałka – wyjaśnia Jarosław Szalpuk.
Czas całości prac zamknął się w dwóch dniach. Oprócz aplikacji COOL-R na życzenie inwestora zabezpieczyliśmy zamontowane już panele fotowoltaiczne folią typu stretch.
Mniejsze zużycie energii, a jednocześnie jej zwiększona produkcja
Zastosowanie technologii COOL-R daje kilka korzyści. Przede wszystkim jest to obniżenie temperatury dachu. Dzięki zredukowaniu jego możliwości nagrzewania się (nawet o 70%), mniej energii cieplnej jest przenoszone na pozostałe części obiektu. Tym samym w upalne dni, które w obliczu zmieniającego się klimatu są coraz częstszym elementem polskiego lata, budynek osiąga niższą temperaturę, a różnica może wynosić 10 stopni Celsjusza. Urządzenia chłodzące mogą więc pracować z mniejszą wydajnością. To oczywiście przekłada się na oszczędności w zużytej energii oraz niższe wydatki na opłaty za prąd. Nasze realizacje pozwoliły zredukować roczne koszty pracy klimatyzacji nawet o 25%.
Nie jest to jednak jedyna zaleta COOL-R. W przypadku, gdy na dachu budynku znajdują się panele fotowoltaiczne, a z taką sytuacją mieliśmy do czynienia u tego inwestora, technologia oferowana przez Selenę zaczyna generować jeszcze jeden rodzaj zysków. Panele fotowoltaiczne mają swoje spektrum temperatur, w których osiągają najwyższą wydajność. Górna granica to około 25 stopni Celsjusza. Tymczasem w słoneczny dzień dach potrafi się rozgrzać do około 80 stopni Celsjusza. Dochodzi więc do paradoksalnej sytuacji, gdy przy najlepszych warunkach pogodowych panele działają dużo gorzej niż w mniej słoneczny dzień.
Dach będzie służył dłużej
Lepsze oddawanie ciepła przez dach pokryty COOL-R oraz wysoka refleksyjność to nie jedyne korzyści z inwestycji. Powłoka hydroizolacyjna skutecznie chroni poszycie również przed szkodliwym oddziaływaniem wody. Jest odporna zarówno na wodę stojącą, jak i przemarzanie. Dzięki temu żywotność dachu może zostać wydłużona o 10 lat.
Chcesz wejść z nami na drogę transformacji ESG i jednocześnie zoptymalizować koszty energii elektrycznej?