Smog, kurz, hałas oraz wysokie temperatury charakterystyczne dla miejskich wysp ciepła, idące w parze z wycinaniem drzew i redukcją terenów zielonych – to tylko niektóre zjawiska, z jakimi muszą się mierzyć mieszkańcy wielu polskich miast. Podobne problemy są odczuwalne w wysoce zurbanizowanej przestrzeni przemysłowej, gdzie przeważają zakłady produkujące ogromne ilości pyłów i innych zanieczyszczeń. Jednym ze sposobów na poprawę klimatu i jakości powietrza w takich miejscach są systemy dachów zielonych, oferowane przez firmę Selena ESG.
Porośnięta roślinnością, atrakcyjnie zagospodarowana przestrzeń dachu to wciąż rzadki widok w naszym kraju. Rozwiązanie to popularne jest przede wszystkim w zabudowie miejskiej – możemy je zaobserwować na nowoczesnych biurowcach czy luksusowych apartamentach. Warto jednak pamiętać, że sprawdzi się ono także w przypadku budynków wielorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej, stropów parkingów podziemnych, tarasów użytkowych, a nawet gmachów firm produkcyjnych. W zależności od stanu technicznego dachu rozwiązanie może być stosowane zarówno na budynku starej kamienicy, jak i nowoczesnego wieżowca. Liczne zalety dachów zielonych sprawiają, że coraz chętniej decydują się na nie także właściciele obiektów przemysłowych.
Poza oczywistymi korzyściami dla środowiska zielone dachy mają bowiem jeszcze jeden atut – przynoszą znaczne oszczędności finansowe.
Roślinność zasadzona na dachu stanowi naturalną izolację chroniącą przed niską i wysoką temperaturą, dzięki czemu wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania, klimatyzacji oraz chłodzenia pomieszczeń. To też skuteczna metoda uszczelnienia pokrycia dachowego, chroniąca je przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, co z kolei zmniejsza ilość różnego rodzaju napraw. Zieleń zasadzona na powierzchni dachu pochłania też hałas, a dodatkowo poprawia jakość powietrza, produkując tlen i absorbując zanieczyszczenia takie jak smog.
Dodatkowo, rozwiązanie pozwala inwestorowi maksymalnie wykorzystać przestrzeń i stworzyć dodatkowe miejsce wypoczynku, np. dla gości hotelu czy klientów restauracji. Technologia Dach Zielony jest więc nowoczesnym, ekologicznym i opłacalnym finansowo sposobem zagospodarowania powierzchni dachu płaskiego.
Korzyści dla środowiska i portfela
Wymienione już zalety technologii Dachy Zielone to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie.
Na szczególne docenienie zasługuje fakt, że konstrukcja zielonych dachów tworzy warstwę drenażu, odprowadzając wodę deszczową z dachu do kanalizacji. Dzięki wchłonięciu części wody (od 50 do nawet 80%) spływ pozostałej zostanie opóźniony i tym samym kanalizacja nie jest przeciążona. Stanowi to bardzo dobre zabezpieczenie przeciwpowodziowe, jednocześnie wspomagając działanie miejskiej kanalizacji i zmniejszając wysokość tak zwanego „podatku od deszczu”.
Warto też podkreślić, że dzięki warstwie ochronnej z substratu, włóknin i roślinności, szczególnie w systemach odwróconych, technologia przedłuża żywotność hydroizolacji, zabezpieczając ją przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz bezpośrednim wpływem czynników zewnętrznych.
Ponadto temperatura na powierzchni hydroizolacji utrzymuje się na stałym poziomie i nie ma ryzyka kondensacji pary wodnej, w wyniku czego cała przegroda zachowuje stabilność energetyczną. Dach zielony ma też bardzo dobre właściwości termoregulacyjne, dlatego w lecie wnętrze budynku mniej się nagrzewa, a zimą dłużej oddaje ciepło.
Wysoka izolacyjność akustyczna rozwiązania sprawia z kolei, że rozwiązanie istotnie redukuje poziom hałasu pod dachem.
Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia estetyki – nieciekawa przestrzeń dachu płaskiego zostaje obsadzona piękną, kolorową roślinnością i korzystnie wpływa na poprawę wyglądu budynku, urozmaicając jego prostą, geometryczną formę. Zielony ogród na dachu wyróżnia obiekt, nadając mu niepowtarzalny charakter. Wpisuje się ponadto w światowe trendy architektoniczne. W wielu krajach Europy, m.in. Francji, Niemczech czy Norwegii przeważająca ilość budynków w miastach posiada zielone dachy.
Kompleksowe rozwiązanie od Selena ESG
Dach zielony składa się z wielu elementów – posiada m.in. warstwę hydroizolacji, paroizolację, warstwę drenującą i oczywiście roślinną. Każdy z tych elementów narażony jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, np. wilgoci, wiatru, grzybów, nawozów czy kwasów organicznych. To wszystko sprawia, że musi być wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów i starannie wykonany. Niemożliwe jest zastosowanie każdego elementu z osobna, dlatego dachy zielone są produkowane jako gotowe rozwiązania systemowe, szczegółowo opracowane przez producenta, z uwzględnieniem wszystkich detali. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie prawidłowo funkcjonującego zielonego dachu.
Systemy dachów zielonych są sygnowane przez należącą do Grupy Selena markę Tack-R Green. Stworzone rozwiązanie zostało dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, łącznie z odpowiednim doborem roślinności czy uwzględnieniem dodatkowych obciążeń dachów i składowych systemu.
W ofercie firmy Selena znaleźć można dwa systemy dachów zielonych:
- intensywny Green HERBA
- ekstensywny Green SEDUM.
Pierwszy z nich pozwala na zaaranżowanie na dachu efektownego ogrodu lub parku, który może być użytkowany przez cały rok. Do jego stworzenia wykorzystywana jest bujna, różnorodna roślinność: kwiaty, krzewy, a nawet drzewka, które mogą zostać uzupełnione o elementy małej architektury: pergole, ławki, czy meble ogrodowe. Ten rodzaj dachu zielonego jest rekomendowany do budynków komercyjnych (restauracji, hoteli, kompleksów wypoczynkowych), a także uczelni, bibliotek i apartamentowców. Choć pozwala osiągnąć spektakularny efekt, wymaga dużego zaangażowania ze strony inwestora, co wynika z konieczności regularnej pielęgnacji roślin.
Inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku zielonego dachu ekstensywnego. Jego głównym zadaniem nie jest podniesienie walorów użytkowych przestrzeni, ale poprawa estetyki budynku i zwiększenie terenów zielonych. Rozwiązanie charakteryzuje się stosunkowo niedużą wagą wszystkich warstw wegetacyjnych – w tym systemie używa się gatunków takich jak rozchodniki, mchy oraz trawy, które są bardzo lekkie, przez co nie obciążają konstrukcji budynku. Dodatkowo nie wymagają one od inwestora dużych nakładów pracy (regularnej pielęgnacji i nawadniania). System ten dedykowany do domów, biurowców oraz bloków mieszkalnych.
Skontaktuj się z nami – doradzimy Ci w kwestii zielonego dachu na Twoim zakładzie lub budynku mieszkalnym.